| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MS-12PN20 |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100000piece/per month |
This 12mm planetary DC gear motor is a compact, high-performance solution designed for medical equipment and various precision applications. Featuring a miniature design with robust planetary gearbox, it delivers reliable torque and speed control in space-constrained environments.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Rated Voltage | DC 1.2V-24V |
| Rated Speed | 10-300 RPM |
| Rated Torque | 0.05-2.0 kgf.cm |
| Continuous Current | 20-300 mA |
| Efficiency | 70% |
| Motor Diameter | φ12mm |
| Weight | 20g |
| Noise Level | ≤55 dB |
| Working Temperature | -40°C to +60°C |
Door locks, robots, smart home systems, electric bicycle locks, cosmetic instruments, medical equipment, driverless systems, artificial intelligence, intelligent transportation, health care, smart city, automotive supplies, security monitoring, 5G communication.
Packaging: Strong carton (400pcs/box) or customized packaging available
Port: Shenzhen/Guangzhou/Shanghai
Supply Ability: 100,000 pieces per month
| Quantity (pieces) | 1 - 100 | 101 - 1000 | > 1000 |
|---|---|---|---|
| Lead Time (days) | 10 | 15 | To be negotiated |
Sample Price: $15/piece (maximum order quantity: 1 piece)
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews