| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MS16P1215 |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100000piece/per month |
Coreless 1215 Motor DC Planetary Gear Motor 12V DC Micro Planetary Gear Motor with Metal Gearbox for Robots. This high-performance motor is suitable for small diameter, low noise, and high torque applications.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Speed (RPM) | 2-1000 RPM |
| Continuous Current | 10-500 mA |
| Efficiency | 57-90% |
| Torque | 0.01-10 kg.cm |
| Voltage | 3V-24V |
| Gearbox Diameter | 16mm |
| Noise Level | ≤55 DB |
| Construction | Permanent Magnet |
| Commutation | 1215 DC Coreless Brush Motor |
| Protection Feature | Totally Enclosed |
Door locks, robots, SMART HOME systems, electric bicycle locks, cosmetic instruments, driverless systems, artificial intelligence, intelligent transportation, health care, smart city, automotive supplies, security monitoring, 5G communication.
| Packaging Details | Strong Carton 400pcs/box, or customized |
|---|---|
| Port | Shenzhen/Guangzhou/Shanghai |
| Package Size | 37×27×24 cm |
| Gross Weight | 15.0 kg |
| Selling Units | Single item |
| Supply Ability | 100,000 pieces per month |
| Minimum Order Quantity | 1000 pieces |
| Quantity (pieces) | 1 - 100 | 101 - 1000 | > 1000 |
|---|---|---|---|
| Lead Time (days) | 10 | 15 | To be negotiated |
Sample Information: Maximum order quantity: 1 piece | Sample price: $15/piece
Every product undergoes 100% quality inspection before shipping to ensure optimal performance and reliability.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews