| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MS10PM10 |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100000piece/per month |
DC Planetary Gear Motor with 10mm diameter, offering low cost, small size plastic planetary micro gear motor solution for smart locks and beauty apparatus applications.
| Speed (RPM) | 30-80rpm |
| Continuous Current (A) | 10-200mA |
| Efficiency | IE 1 |
| Warranty | Others |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Masing Motor |
| Model Number | MS10PM10 |
| Use | door-lock, robots, SMART HOME, Electric Bicycle Lock, Cosmetic Instrument |
| Type | 4.5V Plastic DC Planetary Gear Motor |
| Torque | 0.01-1kg.cm |
| Construction | Permanent Magnet |
| Commutation | Brush Motor |
| Protect Feature | Totally Enclosed |
| Product Name | M10 Brushed DC Gear Motor |
| Application | door-lock, smart home |
| Keywords | 3V Plastic DC Planetary Gear Motor |
| Diameter | 10mm |
| Material | Rohs |
| Noise | ≤55DB |
| MOQ | 1000Pcs |
| Voltage | 1.2v-12v |
| Color | Customer's Request |
| Motor Type | DC planetary geared motor |
10mm DC Plastic Planetary Gear Motor Typical Applications: door-lock, robots, SMART HOME, Electric Bicycle Lock, Cosmetic Instrument.
Voltage, rated torque, speed, current, power and shaft size can be customized as requirement.
| Motor Model | Rated Voltage (V) | No Load Current (mA) | No Load Speed (r/min) | Load Current (mA) | Load Speed (r/min) | Load Torque (gfcm) | Output Power (W) | Stall Torque (gf.cm) | Stall Current (mA) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MS-10PM10 | 3.7 | ≤65 | 76 | ≤160 | 42 | 240 | / | / | ≤250 |
Output torque (gear motor): Output torque of motor (max efficiency point) * Reduction ratio * Gearbox efficiency
Output speed (gear motor): Output speed of motor / Reduction ratio
| Number of Stages | Reduction Ratio | Gearbox Length "L" | Gearbox Efficiency |
|---|---|---|---|
| 1 | 171K | 7 | 70% |
| Packaging Details | Strong Carton 400pcs/box, or as you wish |
| Port | Shenzhen/Guangzhou/Shanghai |
| Selling Units | Single item |
| Single Package Size | 37×27×24cm |
| Single Gross Weight | 10.0kg |
| Supply Ability | 100,000 Piece/Pieces per Month |
| Quantity (pieces) | 1 - 100 | 101 - 1000 | > 1000 |
|---|---|---|---|
| Lead Time (days) | 10 | 15 | To be negotiated |
| Maximum Order Quantity | 1 piece |
| Sample Price | $15/piece |
Driverless, Artificial intelligence, Intelligent transportation, Health care, Smart city, Automotive supplies, Security monitoring, 5G communication, Smart home, door-lock, robots, Electric Bicycle Lock, Cosmetic Instrument.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews