| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MSPG28BL2838 |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100000piece/per month |
Model: PG28BL2838 | Product Name: 2838 Brushless DC Planetary Gear Motor
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Speed (RPM) | 5rpm-2000rpm |
| Efficiency | 90%-65% |
| Warranty | 3 Months - 1 Year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Masing Motor |
| Model Number | MSPG28BL2838 |
| Gearbox Type | φ28mm Planetary Gearbox |
| Torque | 0.2NM-2NM |
| Construction | Permanent Magnet |
| Commutation | Brushless |
| Protection Feature | Totally Enclosed |
| Noise Level | ≤55dB |
| MOQ | 1000 Pcs |
| Rated Power | 1W-30W |
| Gear Material | Metal RoHS |
Typical Applications: Smart home, robots, office supplies, power tools, medical equipment, precision instruments, automotive electronics
Voltage, rated torque, speed, current, power and shaft size can be customized as required.
| Number of Stages | 1 | 2 | 3 | 4 |
|---|---|---|---|---|
| Reduction Ratio (K) | 4/5 | 16/20/22/25/27.5 | 64/80/88/100/110/125/138/151 | 256/320/352/400/500/550/625/688/756/832 |
| Length of Gear box L(mm) | 23.2 | 28.9 | 34.6 | 40.3 |
| Rated Torque (kg-cm) | 3 | 6 | 9 | 17 |
| Transient Torque (kg-cm) | 6 | 10 | 20 | 35 |
| Efficiency (%) | 90% | 81% | 73% | 65% |
| Motor Model | Voltage | No Load | At Maximum Efficiency | Stall | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Operating Range | Current (A) | Speed (rpm) | Current (A) | Speed (rpm) | Torque (g-cm) | Power (W) | Efficiency (%) | Current (A) | Torque (g-cm) | |
| BL2832*** | 9~16V | 0.30 | 10600 | 1.04 | 7667 | 129 | 10.2 | 82.2 | 2.3 | 420 |
| BL2838*** | 19~26V | 0.10 | 6400 | 0.31 | 4850 | 104 | 5.1 | 67.5 | 1.0 | 434 |
| Quantity (pieces) | 1 - 100 | 101 - 1000 | > 1000 |
|---|---|---|---|
| Lead Time (days) | 10 | 15 | To be negotiated |
Smart home, smart door locks, personal care, artificial intelligence, automobiles, model airplanes, security, small home appliances, models, power tools, communication equipment, medical devices, health care equipment, toys and fitness equipment.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews