| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MS-GM40B520 |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100000piece/per month |
| Speed (RPM) | 3rpm-500rpm |
| Rated Voltage | DC 3V-24V |
| Efficiency | 55%-85% |
| Warranty | Others |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Masing Motor |
| Model Number | MS-GM40B520 |
| Use | Smart home, Smart toilet seat, Home Appliance, robot, vending machine, medical device |
| Type | Geared DC motor 24V |
| Torque | 0.1kgf.cm-10kgf.cm |
| Construction | Permanent Magnet |
| Commutation | Brush |
| Protect Feature | Totally Enclosed |
| Direction of Rotation | CW & CCW available |
| Gearbox Material | Plastic |
| Keywords | High Torque 60 Rpm 12V DC Geared Motor |
| Gearbox Length | 10.4mm |
| Gearbox Diameter | 40mm |
| Gearbox Ratio | 1:5 to 1:390 |
| MOQ | 1000 Pcs |
| Shaft | M5/M6/D-cut or Round or Flat or with a hole (Customer's Request) |
| Shaft Material | Carbon Steel or Stainless Steel |
| Certification | CE, ROHS, ISO, 16949 |
| Packaging Details | Strong Carton 80pcs/box, or as you wish |
| Port | Shenzhen/Guangzhou/Shanghai |
| Selling Units | Single item |
| Single Package Size | 37×27×24cm |
| Single Gross Weight | About 80-100g |
| Quantity (pieces) | 1 - 100 | 101 - 1000 | > 1000 |
|---|---|---|---|
| Lead Time (days) | 10 | 15 | To be negotiated |
| Maximum Order Quantity | 1 piece |
| Sample Price | $10/piece |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews