| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MS-GM40B500 |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100000piece/per month |
This 12V DC gear motor offers low RPM and high torque performance, specifically designed for robotics and tea vending machine applications. The motor features customizable specifications to meet various industrial requirements.
| Speed (RPM) | 3RPM-500RPM |
| Voltage | DC 1.2V-24V |
| Efficiency | 55%-85% |
| Warranty | 3 Months-1 Year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Masing Motor |
| Model Number | MS-GM40B500 |
| Use | Smart home, Smart toilet seat, Home Appliance, robot, vending machine, medical device |
| Type | DC Electric Motor 12V |
| Torque | 0.1kgf.cm-10kgf.cm |
| Construction | Permanent Magnet |
| Commutation | Brush |
| Protect Feature | Totally Enclosed |
| Direction of Rotation | CW & CCW available |
| Gearbox Material | Plastic |
| Gearbox Length | 10.4mm |
| Gearbox Diameter | 40mm |
| Gearbox Ratio | 1:5 to 1:390 |
| MOQ | 1000 Pcs |
| Shaft | M5/M6/D-cut or Round or Flat or with a hole (Customer's Request) |
| Shaft Material | Carbon Steel or Stainless Steel |
| Certification | CE, ROHS, ISO, 16949 |
Supply Ability: 100,000 Piece/Pieces per Month
| Quantity (pieces) | 1 - 100 | 101 - 1000 | > 1000 |
|---|---|---|---|
| Lead Time (days) | 10 | 15 | To be negotiated |
Driverless systems, Artificial intelligence, Intelligent transportation, Health care, Smart city, Automotive supplies, Security monitoring, 5G communication, Smart home, Automatic door operators, automatic energy saving bath, electrical controlled valve, robots, grass cutter, electric curtain, camera, medical service, oxygen machine, etc.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews