| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MS-GM12-10BY |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100000piece/per month |
10mm Mini Stepper Motor with Gears GM12-10BY DC Gear Micro Stepper Motor for Robotics, 3D Printers & Precision Equipment
Available reduction ratios: 1:10, 1:20, 1:30, 1:50, 1:75, 1:100, 1:150, 1:210, 1:250, 1:298, 1:300, 1:500, 1:1000. Custom ratios available upon request.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Rated Voltage | 5V DC |
| Operating Temperature | -10°C to +60°C |
| Step Distance | 18° |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Current | 380mA (Ref) |
| On-load Speed | 0.395 rpm (Ref) |
| Rated Torque | 0.3 kgf.cm |
| Parameter | Specification | Conditions |
|---|---|---|
| Resistance | 300Ω ±10% | At 25°C, Each phase |
| Inductance | 9.6mH (REF) | At 25°C, 1KHz, 1.0V rms |
| Max Starting Pulse Rate | 800 PPS Min | Steady voltage driving no load |
| Max Slewing Pulse Rate | 1100 PPS Min | Continuous driving |
| Holding Torque | 35 gf-cm Min | 5VDC to coil at 0 pps |
Robotics, 3D Printers, Door Locks, Toys, Printers, Smart Home devices, Automotive supplies, Security monitoring, and Precision equipment.
| Quantity (pieces) | Lead Time (days) |
|---|---|
| 1 - 100 | 10 |
| 101 - 1000 | 15 |
| > 1000 | To be negotiated |
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews