| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MS-GM13F050 |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100000piece/per month |
The FF-050 DC Gear Motor is a high-performance, compact motor designed for precision motion control in space-constrained applications. Featuring a 13mm micro gearbox and customizable specifications, this motor offers versatile solutions for various industrial and consumer applications.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Speed (RPM) | 5-3000 rpm |
| Continuous Current | 10-300 mA |
| Voltage | 1.2V-24V |
| Diameter | 15mm × 15mm |
| Weight | 15g |
| Noise Level | ≤55 DB |
| Motor Type | FF-050 DC Gear Motor |
| Construction | Permanent Magnet |
| Commutation | Metal Brush / Carton Brush |
| Materials | RoHS Compliant |
| Gears | Metal, Hobbing Gear |
Customizable shaft configurations available:
Electric bicycles, home appliances, electronic door locks, smart home systems, appliance smart robots, electric toys, 3D printing, smart cabinet locks, driverless systems, artificial intelligence, intelligent transportation, health care, smart city infrastructure, automotive supplies, security monitoring, 5G communication.
| Packaging Details | Strong Carton 1000pcs/box, or customized |
|---|---|
| Port | Shenzhen/Guangzhou/Shanghai |
| Package Size | 37×27×24 cm |
| Gross Weight | 12.0 kg |
| Quantity (pieces) | Lead Time (days) |
|---|---|
| 1 - 100 | 10 |
| 101 - 1000 | 15 |
| > 1000 | To be negotiated |
Sample Price: $10/piece (Maximum order quantity: 1 piece)
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews