| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MS-GM37B5555 |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100000piece/per month |
37mm diameter gear motor compatible with RS-550/RS-555 motors, featuring reduction gearbox and operating at 6V-30V DC with speeds of 10RPM/30RPM.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Rated Speed | 3RPM - 3000RPM |
| Continuous Current | 20-500mA |
| Efficiency | IE1 |
| Warranty | 3 Months - 1 Year |
| Model Number | MS-GM37B555 |
| Type | 12V Permanent Magnet DC Gear Motor |
| Torque | 0.01NM - 3NM |
| Construction | Permanent Magnet |
| Gearbox Material | Rohs Metal Gearbox |
| Gearbox Diameter | 37mm |
| Gearbox Ratio | 1:5 to 1:1000 |
| Certification | CE, ROHS, ISO, 16949 |
Robotics, Automotive, Electric Bicycles, Home Appliances, Cosmetic Instruments, Smart Home Systems, Electric Locks, Vending Machines, Medical Devices, and more.
Packaging: Strong Carton (80pcs/box) or custom packaging available
Port: Shenzhen/Guangzhou/Shanghai
Package Size: 37×27×24cm
Gross Weight: Approximately 300g
100,000 pieces per month
| Quantity (pieces) | Lead Time (days) |
|---|---|
| 1 - 100 | 10 |
| 101 - 1000 | 15 |
| > 1000 | To be negotiated |
Maximum Order Quantity: 1 piece
Sample Price: $10/piece
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews