| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MSGM16A030 |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100000piece/per month |
FF-050 Micro DC Motor with gear reducer, 16mm diameter electric miniature DC gear motor designed for robotic applications and industrial automation.
| Speed (RPM) | 10~1200rpm |
| Continuous Current | 10mA-300mA |
| Efficiency | 65%-73% |
| Warranty | 3 Months - 1 Year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Masing Motor |
| Model Number | MSGM16A050 |
| Gear Ratio | 1:15-1:1000 |
| Construction | Permanent Magnet |
| Power | approx 0.2W-3.0W |
| MOQ | 1000Pcs |
| Life Time | 500 hours - 1000 hours |
Electronic Door Lock, Smart Home Appliance, Smart Robot, Electric Toys, Cabinet Lock, Inventory Controlling Machines, Semiconductor Automation Machines
| Packaging Details | Strong Carton 1000pcs/box, or as required |
| Port | Shenzhen/Guangzhou/Shanghai |
| Single Package Size | 12×10×24mm |
| Single Gross Weight | 0.08kg |
| Supply Ability | 100,000 Piece/Pieces per Month |
| Quantity (pieces) | Lead Time (days) |
|---|---|
| 1 - 100 | 10 |
| 101 - 1000 | 15 |
| > 1000 | To be negotiated |
Maximum sample order quantity: 1 piece
Sample price: $5/piece
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews