| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MSGM37B520 |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100000piece/per month |
DC Gear Motor 37mm Gearbox Low RPM 1Nm High Torque 60RPM 100RPM 24V 12V DC Geared Motor for Robots
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Speed (RPM) | 2-3000 RPM (Customizable) |
| Continuous Current (A) | 80-1400mA |
| Efficiency | 70% |
| Warranty | 3 Months - 1 Year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Masing Motor |
| Model Number | MSGM37B520 |
| Applications | Home Appliance, Robot, Vending Machine, Medical Device |
| Type | 24V Gearbox DC Motor |
| Torque | 0.1-30kgf.cm |
| Construction | Permanent Magnet |
| Commutation | Brushed Motor |
| Protection | Totally Enclosed |
| Rotation Direction | CW & CCW |
| Gearbox Material | Metal Gearbox |
| Gearbox Length | 21mm to 29mm |
| Gearbox Diameter | 37mm |
| Gearbox Ratio | 1:5 to 1:1000 |
| MOQ | 1000 Pcs |
| Shaft Options | D-cut, Round, Flat, or with Hole (Customer's Request) |
| Shaft Material | Carbon Steel or Stainless Steel |
| Certification | CE, ROHS, ISO |
Packaging: Strong Carton 80pcs/box, or as requested
Port: Shenzhen/Guangzhou/Shanghai
Selling Units: Single item
Package Size: 37×27×24cm
Gross Weight: About 130-160g
Supply Ability: 100,000 Piece/Pieces per Month
| Quantity (pieces) | 1 - 100 | 101 - 1000 | > 1000 |
|---|---|---|---|
| Lead Time (days) | 10 | 15 | To be negotiated |
Samples: Maximum order quantity: 1 piece | Sample price: $10/piece
Driverless, Artificial Intelligence, Intelligent Transportation, Health Care, Smart City, Automotive Supplies, Security Monitoring, 5G Communication, Smart Home, Automatic Door Operators, Automatic Energy Saving Bath, Electrical Controlled Valve, Robots, Grass Cutter, Electric Curtain, Camera, Medical Service, Oxygen Machine, etc.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews