| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MSGM12N20 |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100000piece/per month |
Hot Sale DC Gear Motor 12mm Gear Motor Micro Brush N10 N20 N30 High Torque DC Gear Motor With Encoder for Locks
The 12mm geared motor features small footprint, low speed, and high torque, making it ideal for applications with limited space but requiring strong driving force. With all-metal cutting gears, it offers long service life. It can be customized into 3V, 6V, 12V DC geared motors according to different requirements such as voltage, power, and speed.
This motor is widely used in electronic lock motors, optical equipment motors, and micro mechanical motors, providing reliable and efficient power solutions for various miniature mechanical systems.
| Speed (RPM) | 5-3000 rpm |
| Continuous Current (A) | 10-300mA |
| Efficiency | 70% |
| Warranty | Others |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Masing Motor |
| Model Number | N20 gear motor |
| Use | Robot, 3D pen and machine, Power Lock, Electronic Lock, Optic equipment, Micro Mechanism, money detector, printer, pump etc. |
| Type | N20 Motor |
| Torque | 0.1-2 kg.cm |
| Construction | Permanent Magnet |
| Commutation | Brush Motor |
| Protect Feature | Exposed Gearbox |
| Product Name | Spur Geared DC Motor |
| Application | robots, Locks |
| Diameter | 12mm |
| Weight | 10g |
| Noise | ≤55DB |
| MOQ | 1000Pcs |
| Shaft | D-cut or Round or Double D-cut |
| Color | Customer's Request |
| Motor type | Brush DC Gear Motors |
Voltage, rated torque, speed, current, power and shaft size can be customized as requirement.
Packaging Details: Strong Carton 1000pcs/box, or as you wish
Port: Shenzhen/Guangzhou/Shanghai
Selling Units: Single item
Single Package Size: 37X27X24cm
Single Gross Weight: 10.0kg
Supply Ability: 100,000 Piece/Pieces per Month
| Quantity (pieces) | Lead Time (days) |
|---|---|
| 1 - 100 | 10 |
| 101 - 1000 | 15 |
| > 1000 | To be negotiated |
Maximum order quantity: 1 piece
Sample price: $10/piece
Driverless, Artificial intelligence, Intelligent transportation, Health care, Smart city, Automotive supplies, Security monitoring, 5G communication, Smart home
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews