| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MSBL-2418 |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 1000000piece/per month |
DC Brushless Motor 12v 24v Micro Electric Engine 2418 With Hall Drive Board High Speed Mini BLDC Motor designed for automation equipment and various precision applications.
| Speed (RPM) | 1000-10000 rpm or customized |
| Continuous Current (A) | 20-200mA |
| Efficiency | 70%-90% |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Masing Motor |
| Model Number | BLDC2418 Brushless DC Motor |
| Use | FAN, Home Appliance, Cosmetic instrument, SMART HOME, Medical Imaging Equipment, Toys, Robots |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Phases | 3 phases 12 poles |
| Structure | Internal Drive |
| Commutation | Brushless |
| Protect Feature | Totally Enclosed |
| Signal | Signal Function Available |
| PWM | PWM Control (Standard) |
| Keywords | 12v DC Brushless Motor |
| Shaft Diameter | φ2.0mm |
| Weight | 15g |
| Noise | ≤55DB |
| MOQ | 1000Pcs |
| Life Expectancy | 3000H (Oil Bearing) |
| Color | Customer's Request |
| Motor Size | Dia 24.4mm×18mm |
BLDC 2418 Brushless Motor Typical Applications: Toys, Robots, Robot vacuum cleaner, Electric Bicycle, FAN, Home Appliance, Cosmetic instrument, SMART HOME, Medical Imaging Equipment
Voltage, rated torque, speed, current, power and shaft size can be customized as required.
| Motor model | Rated voltage VDC | No-load Speed r/min | No-load Current mA | Rated Speed r/min | Rated Torque g.cm | Rated Current mA | Power W | Stall Torque g.cm | Stall Current A |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BLDC-2418-1262 | 12.0 | 6200 | 60 | 5100 | 20 | 180 | 1.05 | 110 | 0.7 |
| BLDC-2418-2487 | 24.0 | 8700 | 50 | 7500 | 20 | 130 | 1.54 | 145 | 0.7 |
Supply Ability: 100,000 Piece/Pieces per Month
| Quantity (pieces) | 1 - 100 | 101 - 1000 | > 5000 |
|---|---|---|---|
| Lead time (days) | 10 | 15 | To be negotiated |
Applications: Driverless, Artificial intelligence, Intelligent transportation, Health care, Smart city, Automotive supplies, Security monitoring, 5G communication, Smart home
For any additional questions, please contact us directly.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews