| Brand Name: | Masing Motor |
| Model Number: | MSBL3640 |
| MOQ: | 1000 |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 1000000piece/per month |
36mm 24V Brushless Planetary Gear Motor with planetary gear box, featuring high efficiency and customizable specifications for various industrial applications.
| Speed (RPM) | 2rpm-1000rpm |
| Continuous Current | Customized |
| Efficiency | 90%-66% |
| Warranty | Others |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Masing Motor |
| Model Number | MSGM36PBL3640 |
| Applications | Robots, Electric curtain, Robot Vacuum Cleaner, Cosmetic instrument, Smart Home, Medical Imaging Equipment, Manufacturing Plant |
| Shaft Diameter | φ8mm or φ7mm, customized |
| Torque | 0.1NM-10NM |
| Construction | Permanent Magnet |
| Commutation | BLDC3640 Brushless Motor |
| Weight | 190g |
| Noise Level | ≤55DB |
| MOQ | 1000Pcs |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
Note: The left side of redline area can continuously work
| Number of Stages | 1 | 2 | 3 | 4 |
|---|---|---|---|---|
| Reduction Ratio | 3.71, 5.18 | 13.8, 19.2, 26.9 | 51, 71, 100, 139 | 190, 265, 369, 516, 721 |
| Gearbox Length "L" | 24.6 | 31.8 | 39 | 46.2 |
| Gearbox Efficiency | 90% | 81% | 73% | 66% |
| No-load | Load | Stall | |
|---|---|---|---|
| Current | 180 mA | 820 mA | 13500 mA |
| Speed | 60 r/min | 52 r/min | - |
| Torque | - | 21000 gf.cm | 196000 gf.cm |
| Output Power | - | 1.8 W | - |
Packaging: Strong Carton 100pcs/box, or as requested
Port: Shenzhen/Guangzhou/Shanghai
Selling Units: Single item
Package Size: 37×27×24cm
Gross Weight: 190g
100,000 Piece/Pieces per Month
| Quantity (pieces) | 1 - 100 | 101 - 1000 | > 5000 |
|---|---|---|---|
| Lead Time (days) | 10 | 15 | To be negotiated |
Maximum Order Quantity: 1 piece
Sample Price: $15/piece
| Medical Equipment | sphygmomanometer, Massaging mattress, Air pump, Urine Analyzer |
|---|---|
| Business Machines | Intelligent robot, Copiers and Scanners, 3D Printers, Tattoo pen |
| Electric Powered Equipment | Electric toothbrush, Electric tool, Electric toy car, Electric curtain |
| Smart Home | Intelligent window opener, vacuum cleaner, Smart coffee machine, hair drier, Fascia gun, fan, air cleaner, Hair removal device, door lock, Intelligent door lock |
| Food and Beverage | Hand Blenders, Blenders, Mixers, Coffee Machines, Food Processors, Juicers, Fryers, Ice Makers, Soy Bean Milk Makers |
| Robotics | Servicing robotics, Food delivery robot, Reception robot, Medical serving robot, AGV & AMR, Convenying robot, Inspection robot |
| Business | Vending Machines | Printers | ATM | Copiers and Scanners |
| Camera and Optical | Video | Cameras | Projectors | Car |
| Lawn and Garden | Lawn Mowers | Snow Blowers | Trimmers | Leaf Blowers |
A1: For all of our motors, they are customized based on different requirements. We will offer the quotation soon after you send your specific requests and annual quantity.
A2: Please kindly tell us your voltage, speed, torque and overall dimension.
A3: Our motor widely used in Home Appliance, Office Equipment, Health-care appliance, Sanitation industry, High-class toy, Banking System, Electronic and electrical tools, automation industry, bank equipments, payment equipments, vending machines, power door lock, electric door lock.
A4: Yes. Please feel free to contact us.
A5: Please contact our salesman to handle, we'll answer your questions patiently.
A6: Yes, we have CE, Rohs, EU, ISO, etc. If you have other certificates required, we can apply it for you, but this should be charged.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews